Długi i regularny sen – utopia czy konieczność?

Autor: Aleksandra Kowalska

Sen – najlepiej długi, wartościowy i regularny. Trudny stan do osiągnięcia w dzisiejszym biegu świata, ale jednak warty zachodu. Na co wpływa regularny rytm dobowy w duchu strategii 5S oraz jakie korzyści może przynieść dbanie o regularny odpoczynek?

Świadome Odżywianie

Ze względu na budowę mózgu, odczuwanie zmęczenia i głodu są ze sobą powiązane, więc nawet jeśli świadomie nie odczuwasz różnicy, regularny sen może poprawić i ustabilizować apetyt. Dodatkowo sen w regularnych godzinach stabilizuje metabolizm i pozwala na uregulowanie posiłków. Wyobraź sobie, że budzisz się po 4 godzinach snu, więc nie masz ochoty na śniadanie, siadasz do pracy i przypominasz sobie o głodzie dopiero o godzinie 12, długo po tym, jak Twój organizm potrzebował zastrzyku energii i nauczył się już ignorować głód. Później w ciągu dnia, najczęściej wieczorem, deficyt energetyczny daje się we znaki i zaczyna kusić nocne podjadanie – czy to słodycze, czy nawet zdrowy, ale bardzo duży posiłek ma negatywny wpływ na organizm, jeśli jest spożyty tuż przed snem i w nieregularnych odstępach. A teraz porównaj sobie sytuację – wstajesz rano, zawsze około tej samej godziny, przyzwyczajasz swój organizm, że około godziny po przebudzeniu dostaje pełnowartościowe śniadanie, które daje mu energię na start. Po tym posiłku za kilka godzin odezwie się po kolejną dawkę i jeśli go wysłuchasz, masz zagwarantowaną połowę sukcesu w zakresie odżywiania – ponieważ liczy się nie tylko CO jesz, ale i JAK jesz. Regularny sen pozwala osiągnąć ten cel.

Sprawność fizyczna

Przede wszystkim – sen regeneruje i pozwala organizmowi odpoczywać. Dzięki temu mięśnie po treningu mają czas na to, by się odbudować i wzmocnić. Dotyczy to nie tylko mięśni nóg po serii stu przysiadów z poprzedniego dnia, ale również tych mięśni, które „zużywamy” na co dzień, czyli chociażby serce lub mięśnie oddechowe. Dodatkowo też wyspany organizm jest w stanie osiągnąć dużo lepsze wyniki – ćwiczyć dłużej, mocniej lub bardziej wytrwale. Przypomnij sobie, jak ostatnio po nieprzespanej nocy nawet wejście na piętro mogło być wyzwaniem dla zazwyczaj silnego organizmu? Dokładnie takie znaczenie dla sprawności fizycznej ma sen.

Suplementacja naturalna

Sprawność organizmu, umożliwienie odpowiedniej diety oraz regeneracji umożliwia naturalnej suplementacji wspomaganie organizmu, poprzez lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Dodatkowo w zdrowym, wypoczętym ciele dużo łatwiej zauważyć korzystne zmiany, jakie zachodzą w organizmie dzięki odpowiedniej suplementacji dopasowanej indywidualnie do naszych potrzeb.

Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn

Sen to regeneracja, ale również „sprzątanie” organizmu. Organizm podczas snu zajmuje się usuwaniem toksyn w znacznie szybszym tempie, niż podczas funkcjonowania za dnia. Dodatkowo też długi i pełny odpoczynek wspomaga układ immunologiczny, który oczyszcza organizm z intruzów i niebezpiecznych drobnoustrojów.

Stress Management

Podczas snu umysł człowieka ma czas, aby poukładać wrażenia z całego dnia. Posegregować wspomnienia, usunąć niepotrzebne informacje, pozamykać wątki myślowe. We śnie spowalnia oddech i obniża się ciśnienie krwi, dzięki czemu organizm się uspokaja i ma możliwość rozładować napięcie i pozbyć się hormonu stresu z organizmu. Dobry sen poprawi zagwarantować dobry humor na cały dzień, a nieprzespana noc znacznie obniżyć satysfakcję z codziennych czynności. Długotrwałe problemy ze snem często bywają powodem depresji, dlatego warto potraktować właściwy rytm dobowy poważniej, niż chcielibyśmy, kiedy kusi nas obejrzeć ten jeszcze jeden odcinek serialu przed spaniem.

Dobry sen i ustabilizowany rytm dobowy wpływa na prawie każdą dziedzinę naszego życia, a już na pewno na wszystkie filary zdrowia według Strategii 5S. Dbanie o higienę snu to profilaktyka przed wieloma ciężkimi chorobami, które lubią korzystać na osłabieniu organizmu przez nieodpowiedni sen. Nie daj się im i już teraz zadbaj o uregulowanie snu, a przede wszystkim – o jego wystarczającą ilość!

 

Długi i regularny sen – utopia czy konieczność?

Projekt bez nazwy (43)